David LynchI

David Keith Lynch

8,7
10 713 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby David Lynch

To, że Lyncha nie ma w TOP 100 reżyserów to jawna kpina :/

TomKruz

A w czym Lynch tak zabłysnął?

KiziorEx

W stworzeniu szeregu świetnych filmów.

gowniarz_wyniosly

Świetne filmy to tworzyło jakichś 200 europejskich reżyserów w przeciągu tego i poprzedniego wieku, nie mówiąc już o kinie światowym. Nadal nie rozumiem co miałoby być wyróżnić Lyncha spośród setek innych.....

KiziorEx

To wymień tych 200 reżyserów. Do tej pory nie spotkałem się z powaznym rankingiem, w którym Lynch nie byłby w pierwszej 100.

gowniarz_wyniosly

Stary, po kiego grzyba odpowiadasz na czyjś post nie mając zamiaru na niego odpowiedzieć?! Nie będę wymieniał reżyserów, gdyż ten temat ich nie dotyczy. Sam mógłbym się ciebie zapytać o te "poważne rankingi", których nazw nie wymieniasz. Nie zrobię tego jednak, gdyż to nie jest temat "O europejskich reżyserach tworzących świetne filmy", ani "Jak bzdurne rankingi wpływają na moją ocenę, gdyż nie jestem w stanie sam wyciągać wniosków". Nie, ten temat dotyczy Lyncha i nie mam zamiaru robić dygresji.

Jak już wcześniej napisałem, fakt że Lynch stworzył "parę świetnych filmów" i widnieje w wielu "poważnych rankingach", nie mają nic z wspólnego z tym o co pytałem.

Dlatego, powtórzę pytanie, gdyż albo ktoś nie doczytuje, albo nie umie czytać ze zrozumieniem: Niby dlaczego Lynch miałby stać przed innymi reżyserami, również tworzącymi świetne filmy? Co tak wyróżnia jego osobę, tudzież jego twórczość spośród wielu, że miałby stać wyżej od innych? Czy zapoczątkował jakiś nowy nurt, w jego filmach jest coś przełomowego, opowiada o ulotnej chwili w dziejach ludzkości, szkicuje niepowtarzalne portrety czasów minionych i tak dalej? Jeśli tak to chciałbym poznać szczegóły,

Tylko proszę bez off-topu, tylko na temat.

KiziorEx

Odpowiadam, bo stwierdzenie, że od Lyncha jest "200 lepszych reżyserów" to sztuczne deprecjonowanie jego osiągnięć. Można jego twórczości nie lubić, można kogoś bardziej cenić, ale Lynch wybił się ponad przeciętność, w środowisku filmowym został doceniony i dostrzeżony.

"Niby dlaczego Lynch miałby stać przed innymi reżyserami, również tworzącymi świetne filmy?"

1) Głównie dlatego, że świetne filmy w jego twórczości to nie meteoryty, spadające raz na jakiś czas, tylko większość z tego co tworzył stoi na wysokim poziomie. To go odróżnia już od wielu reżyserów, którzy nakręcili w karierze dwa-trzy dobre filmy spośród kilkunastu.
2) Jego filmowe pomysły są z reguły bardzo oryginalne, nie tworzy oklepanych klisz i nawet gdy bierze się za gatunki typu kryminał bądź thriller, to nie popada w żaden schematyzm. Ma swój dosyć wyrazisty styl.
3) Eksperymentować się nie boi, debiutował odważnym w formie "Eraserhead", w późniejszych filmach chętnie odnosi się do wątków surrealistycznych (LH, MD), przy czym motywy te wykorzystuje nie dla samego ich użycia, a dla nietypowego psychologizowania. Podczas gdy wiele filmów psychologicznych obserwuje człowieka od zewnątrz, on wnika do środka, nie tyle do samego umysłu co do podświadomości.
4) Lynch porusza się w obrębie kilku gatunków, nakręcił i dobre dramaty (Człowiek Słoń i Prosta Historia), i surreale (Eraserhead, Inland Empire) i sci-fi (Diuna) i kryminały/thrillery. Do tego, nie zapominajmy że jest autorem serialu Twin Peaks. Twin Peaks i Blue Velvet to także próba przedstawienia amerykańskiego społeczeństwa, gdzie z zewnątrz wszystko wydaje się być sielanką, jednak w rzeczywistości kryje mroczne tajemnice.
5) Niemal każdy jego film stoi na wysokim poziomie wykonania, zarówno pod względem narracji (budowanie napięcia) jak i od strony technicznej. Niektórzy lubią też filmy, które trzeba traktować jako łamigłówki i samemu poukładać w całośc - Lynch im to daje.
6) Styl Lyncha stanowi inspirację dla innych. Połączenie dość brutalnej przemocy z absurdem, znane z Blue Velvet czy Wild at Heart, przeniknęło do twórczości wczesnego Tarantino. Stanley Kubrick inspirował się Eraserheadem przy tworzeniu Lśnienia (jeśli debiutujący reżyser urzecze swoją wizją jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii to musi o nim dobrze świadczyć).

"Sam mógłbym się ciebie zapytać o te "poważne rankingi", których nazw nie wymieniasz."

Ale ja przecież nie mam nic do ukrycia. Proszę bardzo:
http://theyshootpictures.com/gf1000_top250directors.htm (pozycja 53)
http://www.films101.com/direcr.htm
http://www.film.org.pl/plebiscyty/rezyserzy/rezyserzy_10.html
http://movies.amctv.com/movie-guide/the-50-greatest-directors-of-all-time.php

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones