PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1070}

Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną.

Twin Peaks: Fire Walk with Me
7,3 47 935
ocen
7,3 10 1 47935
6,6 21
ocen krytyków
Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną.
powrót do forum filmu Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną.

Zastanawiam się, jakie znaczenie ma pierścień z symbolem z Sowiej Jaskini.

Pierścień pojawia się w scenie spotkania "nad sklepem". Karzeł daje pierścień Bobowi i jak mówi "poślubia go" tym pierścieniem.
Później znajduje się on na palcu Teresy Banks i tak naprawdę nic się z nią złego nie dzieje z tego powodu (nie wiadomo skąd go ma).
Po śmierci Teresy pierścień znajduje agent Desmond. I znika razem z nim i duchami z Chaty (staruszka z wnukiem).
Kolejnym właścicielem pierścienia jest Gerard (nie wiadomo skąd go dostał, ale można pomyśleć, że wyniósł go z Czarnej Chaty).
Gerard gubi pierścień w pociągu, a zakłada go Laura tuż przed śmiercią.
Pierścień zabiera Bob/Leland i zostawia go w Chacie na kamiennym blacie.
Później po wizycie w Chacie pierścień nosi Annie, a następnie pielęgniarka.
Właściwie to nie wiadomo do końca po co ten pierścień w ogóle został umieszczony w fabule. W sumie to przychodzi mi na myśl "poślubienie zła" i ostateczne oddanie się mu.

Motyw zabójstwa Teresy i Laury jest dość prozaiczny niż na początku myślałem. Obie są skuszone przez zło, obie chce posiąść Bob, smakować ich ustami itd., ale jedyne co może robić to je deprawować. Jednak nie daje to Bobowi motywu zabójstwa. Motyw pojawia się w momencie gdy "kamuflaż" Boba jest zagrożony. Gdy Teresa orientuje się, że Leland to ojciec Laury, ten się przeraża i zabija Teresę. Podobnie jest z Laurą. Gdy ta się orientuje, że Bob zamieszkuje jej ojca też wtedy pojawia się motyw.
Z kolei z zupełnie innego powodu, Leland zabija Maddy. Motyw pojawia się w momencie gdy ta chce wrócić do domu.

ocenił(a) film na 6
darek_sith

"Zastanawiam się, jakie znaczenie ma pierścień z symbolem z Sowiej Jaskini"
większość informacji masz w Secret history of Twin Peaks, na twin peaks wiki masz streszczenie dotyczące pierścienia.

"i jak mówi "poślubia go""
to przenośnia, on nie zwraca się bezpośrednio do Boba. Ramię mówi, że poślubia tym pierścieniem (czyli tworzy więź z posiadaczem) aby zgarnąć ich garmonbozię.

"nic się z nią złego nie dzieje z tego powodu"
jej ramię było sparaliżowane. po jej śmierci Mike mógł przejąć garmonbozię.

"nie wiadomo skąd go ma"
pierścień zawsze daje ta sama osoba. dlaczego akurat jej ?:
* młoda prostytutka jest najlepszym "zbieraczem" garmonbozi.
* Ramię egzystuje poza czasem więc wie o "przyszłej" śmierci Teresy

"Po śmierci Teresy pierścień znajduje agent Desmond. I znika razem z nim i duchami z Chaty (staruszka z wnukiem)."
na szybie jest napisane "let's rock" więc za zniknięcie odpowiada Mike/Ramię

"nie wiadomo skąd go dostał, ale można pomyśleć, że wyniósł go z Czarnej Chaty"
nie wyniósł, pierścień zawsze wraca do Mike'a

"Gerard gubi pierścień"
on go specjalnie tam zostawił

"obie chce posiąść"
nie sądzę żeby Bob chciał posiąść Teresę. Leland jest wystarczająco p1e4dolnięty na punkcie Laury bez Boba więc sądze że "you look just like my Laura" to jego własne słowa. chyba, że pisząc "posiąść" masz na myśli przelecieć.

"Motyw pojawia się w momencie gdy "kamuflaż" Boba jest zagrożony"
Bob nie dba o żaden kamuflaż sam pokazał Laurze, że to Leland ją molestuje.

"Gdy ta się orientuje, że Bob zamieszkuje jej ojca wtedy pojawia się motyw"
Bob nigdy nie chciał zabić Laury, wręcz przeciwnie, po tym jak Laura założyła pierścień nie miał innego wyboru. Nie wiemy czy to Leland czy Bob krzyczy "Don't make me do this !" ale podpowiedź znajdziesz w koszmarze Ronette

krótko mówiąc, każdy kto umiera nosząc pierścień trafia do Black Lodge (Laura, Dougie, Ray) a wtedy Ramię i Mike zbierają garmonbozię.

ocenił(a) film na 8
Illegal_Slut

Dzięki. Trochę mi się pojaśniło od tego posta, ale nie ze wszystkim się zgadzam.

"Ramię mówi, że poślubia tym pierścieniem (czyli tworzy więź z posiadaczem) aby zgarnąć ich garmonbozię.". Nie do końca. Bob uzyskuje garmonbozię z Lelanda mimo, iż ten nie miał pierścienia i go nie nosił. Wydaje mi się, że noszenie pierścienia to symbolika całkowitego oddania się złu, oddania swojej duszy Czarnej Chacie.

"jej ramię było sparaliżowane. po jej śmierci Mike mógł przejąć garmonbozię.". Sparaliżowanie lewego ramienia obecne jest u każdego kto wkrótce ma znaleźć się w Czarnej Chacie. Taki zły omen. W serialu ramię Coopera także jest sparaliżowane na kilka godzin przed wejściem do Chaty, ale nie miało to nic wspólnego z noszeniem pierścienia czy garmonbozią.

"nie wyniósł, pierścień zawsze wraca do Mike'a"
Ale jednak po śmierci Laury, pierścień pozostał w Chacie. Nie powrócił do Mikea. Dopiero został wyniesiony z Chaty przez Annie.

"nie sądzę żeby Bob chciał posiąść Teresę. Leland jest wystarczająco p1e4dolnięty na punkcie Laury bez Boba więc sądze że "you look just like my Laura" to jego własne słowa. chyba, że pisząc "posiąść" masz na myśli przelecieć."
Też, ale nie tylko. Chodziło mi bardziej o to, że Bob chce przejąć kontrolę nad Laurą tak jak ma ją nad Lelandem. Mówi do Laury, że chce smakować wszystkiego jej ustami. Bob chciał, aby Laura była jego gospodarzem, ale ona jak się wydaje, broniła się przed tym. Podobnie z Teresą Banks. Właściwie to nie wiadomo czy Teresa miała cokolwiek wspólnego z Bobem, bo wydaje się, że nie. Tak jakby pierścień zapewnił jej nietykalność.

"Bob nie dba o żaden kamuflaż sam pokazał Laurze, że to Leland ją molestuje."
On nie pokazał jej dobrowolnie. Wymusiła to na nim, a gdy poznała prawdę, to zginęła na drugi dzień. Podobnie z Teresą Banks. Gdy wydało się, że z jej "usług" korzysta ojciec Laury, ta zginęła.

Podejrzewam, że Laura zginęłaby niezależnie od tego czy wzięłaby pierścień czy też nie. Teresa nosiła go jakiś czas i nie było to bezpośrednim powodem jej śmierci. Im dłużej żyła tym więcej garmonbozi mogła "zebrać". Podobnie z Laurą. Nie wiem jaką rolą odegrało założenie przez nią pierścienia w ostatecznej decyzji Lelanda, ale na pewno miało wpływ na to co stanie się z jej duszą po wszystkim.





ocenił(a) film na 6
darek_sith

"Nie do końca. Bob uzyskuje garmonbozię z Lelanda mimo, iż ten nie miał pierścienia i go nie nosił"
a czy ja mówię, że pierścień to jedyny sposób aby pozyskać garmonbozię ? jest ich pewnie o wiele więcej...równie dobrze różdżka Jumping Mana może działać w taki sam sposób

"Sparaliżowanie lewego ramienia obecne jest u każdego kto wkrótce ma znaleźć się w Czarnej Chacie."
dokładnie, więc dziwi mnie twoje wcześniejsze stwierdzenie, że Teresie nic się nie dzieje

"Ale jednak po śmierci Laury, pierścień pozostał w Chacie. Nie powrócił do Mike'a. Dopiero został wyniesiony z Chaty przez Annie."
źle się wyraziłam bo można odnieść wrażenie, że pierścień wraca samoistnie. Musi zostać wykonana jakaś akcja (powrót do Black Lodge) wtedy Mike odbiera pierścień (Dougie, Ray) i go przechowuje. Nie wiemy co dzieje się z Mikiem kiedy Philip bierze lekarstwa, ale prawdopodobnie wraca do Black Lodge. Istnieją więc dwie opcje:
1.
* Teresa zostaje zabita
* Ciało nie trafia do Black Lodge
* Agent Desmond znajduje pierścień
* Desmond znika
* Mike odzyskuje pierścień i pozyskuje garmonbozię
* Bob kradnie garmonbozię z pokoju nad sklepem spożywczym
* You stole the corn

2.
* Teresa zostaje zabita
* Ciało trafia do Black Lodge
* Mike odzyskuje pierścień i pozyskuje garmonbozię
* Bob kradnie garmonbozię z pokoju nad sklepem spożywczym
* Agent Desmond wie za dużo więc Ramię wysyła mu pierścień
* Desmond znika
* You stole the corn

"Wymusiła to na nim"
niby jak ? wszystko co Laura robi w tej scenie to pyta "Who are you ?" Bob uśmiecha się, i pokazuje jej Lelanda (tak, wiem jak to brzmi) Prawda wydałaby się prędzej czy później...Strach Boba w scenie korku jest spowodowany samą obecnością Mike'a a nie faktem, że ten mówi do Laury "This is your own father"

"Podobnie z Teresą Banks"
nie wiem skąd w ogóle wziąłeś pomysł, że Bob chce mieć coś wspólnego z Teresą nawet jeśli założymy, że to on dzwoni do niej w sprawie zdjęcia.

Illegal_Slut

"nie wiadomo skąd go ma"
pierścień zawsze daje ta sama osoba. dlaczego akurat jej ?:
* młoda prostytutka jest najlepszym "zbieraczem" garmonbozi.
* Ramię egzystuje poza czasem więc wie o "przyszłej" śmierci Teresy
- skąd wiesz? i dlaczego?


"nie wiadomo skąd go dostał, ale można pomyśleć, że wyniósł go z Czarnej Chaty"
nie wyniósł, pierścień zawsze wraca do Mike'a
- Skąd to wiesz?

"Gerard gubi pierścień"
on go specjalnie tam zostawił
- dlaczego?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones