Nie żyje ikona kina LGBT. Kenneth Anger, autor "Fajerwerków" i "Scorpio Rising", miał 96 lat

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+ikona+kina+LGBT.+Kenneth+Anger%2C+autor+%22Fajerwerk%C3%B3w%22+i+%22Scorpio+Rising%22%2C+mia%C5%82+96+lat-150912
Nie żyje ikona kina LGBT. Kenneth Anger, autor "Fajerwerków" i "Scorpio Rising", miał 96 lat
źródło: Getty Images
autor: Nick Wall
Dotarła do nas smutna wiadomość. 11 maja w wieku 96 lat zmarł Kenneth Anger – awangardowy reżyser, autor ponad 30 krótkich metraży, ikona kina LGBT. Już jako bardzo młody mężczyzna otwarcie mówił o swoim homoseksualizmie. Jego "Fajerwerki" (1947) uznawane są za pierwszy gejowski film zrealizowany w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na sceny o charakterze homoerotycznym i sadomasochistycznym dzieło to zostało uznane za obsceniczne, a jego autor trafił przed sąd. Nie powstrzymało go to jednak przed eksploracją tych tematów w późniejszych filmach, m.in. w słynnym "Scorpio Rising".

Kim był Kenneth Anger? Początki kariery


Kenneth Anger urodził się 3 lutego 1927 roku. Swoje pierwsze dzieło – "Who Has Been Rocking My Dreamboat" – zrealizował w wieku zaledwie 10 lat. Po przeprowadzce z rodzinnej Santa Moniki do Los Angeles aktywnie uczestniczył w pokazach filmów niemych. Na jednym z nich poznał Curtisa Harringtona, który również próbował swych sił jako filmowiec. To właśnie on zapoznał go z filozofią Aleistera Crowleya. Znacząco wpłynęła ona na twórczość Angera.

Najważniejsze filmy Kennetha Angera


Mimo kontrowersji "Fajerwerki" zdobyły uznanie m.in. Jeana Cocteau, Stana Brakhage'a i seksuologa Alfreda Kinseya, z którym Anger przyjaźnił się do jego śmierci. Na początku lat 50. przeniósł się do Francji, gdzie powstały "Rabbit's Moon" i "Eaux d'artifice". Po powrocie do Stanów Zjednoczonych zrealizował surrealistyczny "Inauguration of the Pleasure Dome", w którym zgłębiał swoją fascynację okultyzmem i naukami Crowleya

Pod koniec lat 50. Anger wywołał skandal za sprawą pełnej pikantnych plotek książki "Hollywood Babylon". Opisał w niej szczegóły z życia takich gwiazd jak Rudolph Valentino, Judy Garland, Walt Disney czy Marilyn Monroe. Publikacja szybko została zablokowana w Stanach Zjednoczonych, znalazła jednak wydawcę we Francji. W USA, jako nielegalna kopia, pojawiła się w połowie lat 60., a oficjalnie – prawie 10 lat później. W 1984 roku Anger wydał drugą część, nie zyskała ona jednak takiego rozgłosu jak oryginał. Powstała także trzecia, jej premierę mieli jednak udaremnić... Tom Cruise i Kościół Scjentologiczny. W 2000 roku Anger zrealizował krótkometrażowy dokument "Hollywood Babylon".

Najgłośniejsze filmy Angera powstały w latach 60. i 70. Opowiadający o amerykańskiej kulturze bikerów "Scorpio Rising" spotkał się z protestami ze strony przedstawicieli Amerykańskiej Partii Nazistowskiej. Twierdzili oni, że dzieło w obraźliwy sposób pokazuje ich flagę. W związku z zamieszkami, do jakich doszło pod kinem, pokaz został odwołany. W tym czasie Anger przyjaźnił się z gwiazdami i celebrytami, m.in. Mickiem Jaggerem i Keithem Richardsem (wystąpili oni w jego horrorze "Invocation of My Demon Brother") oraz Jimmym Page'em i Marianne Faithfull, którzy zostali gwiazdami jego "Lucifer Rising".

W 2009 roku Anger wydał kompilację swoich najsłynniejszych dzieł. W "Magick Lantern Cycle" znalazły się m.in. "Fajerwerki", "Scorpio Rising" czy "Invocation of My Demon Brother". Jego filmografię zamyka film "Airships".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones